Dzielnica Venice Beach – co zobaczyć, jak dojechać, zwiedzanie

7 lipca, 2024 Tagi , , , , , , , , , ,

Venice Beach to jedna z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i “fotogenicznych” dzielnic w całym Los Angeles. To miejsce magiczne, które wielu turystów uważa za must-visit w czasie wakacji spędzanych w Mieście Aniołów. Rzeczywiście, obfituje ono w atrakcje, a dodatkowo jest miejscem z bardzo ciekawą historią i klimatem, który od razu da się w nim poczuć. Jeśli i Ty planujesz tu zajrzeć, z całą pewnością przyda Ci się garść wskazówek i informacji na jego temat. Wszystkie te najistotniejsze i najciekawsze zabraliśmy do kupy – przedstawimy je w tym właśnie artykule.

Gdzie znajduje się dzielnica Venice Beach?

Venice (często określane jako Venice Beach, z uwagi na istotność znajdującej się tutaj plaży) znajduje się w regionie Westside miasta Los Angeles w stanie Kalifornia. Uchodzi za jego najistotniejszy punkt. Na południowym zachodzie graniczy z Oceanem Spokojnym, natomiast na południowym wschodzie – z popularnym turystycznie Marina del Rey . Na północnym wschodzie graniczy z Mar Vista, natomiast na północy – z Santa Monica.

Jak dojechać do dzielnicy Venice Beach w Los Angeles?

Dojazd do dzielnicy Venice Beach w Los Angeles jest bardzo dobry, a Ty masz naprawdę dużo sposobów na znalezienie się w tym właśnie miejscu.

Jeśli musisz sięgnąć po transport publiczny, najlepszą opcją dla Ciebie będzie postawienie na autobusy miejskie (obsługiwane przez różnych usługodawców). Stacje znajdziesz rozsiane po całym mieście, natomiast Ciebie będą interesować linie #1 (Culver City) , #2 (Santa Monica Big Blue Bus) oraz #3 / #333 (Metro Bus). Opcją jest również sięgnięcie po taksówkę. Pamiętaj jednak, aby jeszcze przed wejściem do niej ustalić cenę przejazdu, a w czasie jazdy zwrócić uwagę na to, czy uruchomiony jest taryfikator. To opcja, która zawse będzie najdroższa.

Jeżeli po Los Angeles poruszasz się wypożyczonym samochodem, dojechanie do Venice Beach będzie dla Ciebie szybsze. Na miejscu znajdziesz wiele parkingów, z których będziesz mógł skorzystać.

Warto wiedzieć: do dzielnicy Venice (a nawet na samą plażę) bez problemu dotrzesz za pomocą systemu rowerów miejskich (w okolicy znajdziesz naprawdę dużo stacji). Koniecznie zajrzyj do innego naszego wpisu, opisującego sposoby na poruszanie się po Los Angeles.

Historia i ciekawostki na temat dzielnicy Venice Beach

Dzielnica Venice w Los Angeles powstała z inicjatywy Abbota Kinney’a – potentata branży tytoniowe. Zakłada się, że założona została w 1905 roku, początkowo funkcjonując jako kurort plażowy. Kinney, razem z Francisem Ryanem (jego wspólniki), zakupili aż dwie mile ziemi nad oceanem na południe od obecnego Santa Monica czternaście lat wcześniej. Zbudowali tam miejscowość wypoczynkową na północy, której centralnym punktem była posesja zwana Ocean Park. To ona później została przemianowana właśnie na Santa Monica. Dopiero po śmierci Ryana Kinney znalazł nowych wspólników, z którymi kontynuował budowę. Współpraca jednak dobiegła końca w 1904 roku. Kinney postanowił wtedy zbudować kurort nadmorski na terenach na zachód od swojej posesji. Od początku wiedział, że będzie chciał stworzyć coś na kształt włoskiej Wenecji. Wykopane w tym celu zostało wiele mil kanałów – ich zadaniem było przede wszystkim odwodnienie terenów bagiennych. Dziś Venice Beach stanowi jedną z fenomenalnych atrakcji turystycznych. Również z uwagi na wspomniane kanały.

Ciekawostki na temat Venice Beach

  • Dzielnicę zamieszkuje ponad 40 tysięcy mieszkańców.
  • Rokrocznie odiwedza ją 16 milionów turystów, spośród których 7 milionów jest w wieku nieprzekraczającym 35 lat.
  • W dzielnicy nakręcone zostało wiele filmów i seriali, w tym Grease, Californication, Speed, Słoneczny Patrol, Jackie Brown czy White Men Can’t Jump.
  • Założyciel Venice, Abbot Kinney, pozyskał prawa do ziemi w wyniku… rzutu monetą!
  • Venice to tak właściwie replika włoskiej Wenecji (znajdziesz tutaj takie same kanały i również popływasz w gondoli).
  • Venice jest uznawane za miejsce narodzin współczesnej jazdy na deskorolce.
  • Venice Beach to druga największa i najpopularniejsza atrakcja w całej Południowej Kalifornii. Pierwszą jest Disneyland.

Zwiedzanie dzielnicy Venice Beach

Choć Venice Beach jest dzielnicą rozległą i obfitującą w atrakcje, najważniejsze miejsca w jej obrębie możesz zobaczyć w czasie jednodniowej wycieczki (choć, oczywiście, im więcej czasu tu spędzisz, tym lepiej dla Ciebie). Taką wycieczkę najlepiej jest rozpocząć wcześnie rano, od wizyty w jednej z serwujących śniadania restauracji – najlepiej na historycznym Washington Square (to tylko kilka kroków od molo). Później warto odwiedzić plażę – w tych godzinach jeszcze nieobleganą. Tutaj można wypożyczyć sprzęt do surfowania, a nawet zapisać się na lekcję takowego. Takie rozpoczęcie dnia potrafi zasilić w energię do dalszego zwiedzania.

Jako że w tej dzielnicy jest co robić, warto nadać pewnym rzeczom priorytet. Takim jest na pewno wizyta na plaży Muscle Beach (więcej o niej – za chwilę), po której można skierować się do jednego z najpopularniejszych skateparków na świecie (koniecznie przy podziwianiu tutejszych murali). Warto też wybrać się na spacer po promenadzie, o której za chwilę opowiemy. Wzdłuż niej znajdziesz całe mnóstwo atrakcji, restauracji, sklepów i miejsc, w których spotkasz mnóstwo ciekawych ludzi. Nie zapomnij, by odwiedzić tutejsze kanały. To w końcu one są najbardziej charakterystycznym obiektem w tej właśnie dzielnicy.

Promenada Venice Beach Boardwalk

Jednym z najciekawszych punktów w dzielnicy Venice jest tutejsza promenada, ciągnąca się już od południowego końca Santa Monica Beach aż po koniec Venice Beach – bez żadnej przerwy. To miejsce, które zawsze tętni życiem i które przyciąga

Warto wiedzieć: równolegle do promenady biegnie asfaltowa ścieżka rowerowa, z poziomu której można podziwiać ocean. Jeśli więc masz nieco więcej czasu, możesz skorzystać z jej uroków. Na przykład na wypożyczonym rowerze (miejskim lub niekoniecznie).

Dlaczego warto odwiedzić dzielnicę Venice Beach?

Venice Beach nie bez powodu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. Jest to miejsce magiczne, klimatyczne i tętniące życiem – niezależnie od tego, o jakiej porze je odwiedzisz. To jedyne takie miejsce na świecie, w którym jesteś w stanie zakupić tak wiele produktów pochodzących od twórców niezależnych (w tym również ubrań), ale też takie, w którym będziesz mógł po prostu się odprężyć. Znajdziesz tutaj zarówno przepiękne kanały, jak i plażę, blokowiska czy też fenomenalne, usłane palmami ulice. Sam więc wybierzesz, w jaki sposób spędzić swój czas.

Venice Beach to jednak przede wszystkim dzielnica przepełniona atrakcjami – w dodatku takimi, które są w stanie przypasować osobom o różnym podejściu do zwiedzania. Wielbiciele sportu będą tutaj mogli pojeździć na deskorolce lub posurfować (albo też nauczyć się którejkolwiek z tych rzeczy). Najpiękniejszą drogę dla rowerów w całych Stanach wykorzystają z kolei zapaleni rowerzyści. Wielbiciele sztuki i historii odnajdą się w tutejszych muzeach czy też w okolicy kanałów, a fani pasywnego odpoczynku z całą pewnością zadowolą Cię jedną z najbardziej imponujących plaż na świecie. Takiej, na której zawsze jest na co popatrzeć (chociażby na fenomenalne fale, z których korzystają surferzy).

Największe atrakcje dzielnicy Venice Beach

Dzielnica Venice Beach, jak już wspomnieliśmy powyżej, wręcz obfituje w atrakcje, z których na co dzień czerpią garściami tak miejscowi, jak i turyści. Coś dla siebie znajdą różni turyści – zarówno Ci oczekujący aktywnego wypoczynku, jak i ci chcących odpocząć. Choć niekoniecznie zrobią to w spokoju, warunki do tego będą tu mieli wyborne. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych i najciekawszych tutejszych atrakcji.

Muscle Beach

Jeśli odwiedzasz Venice Beach, wprost musisz zajrzeć na Muscle Beach. Jest to plaża, która na całym świecie uchodzi za “plac zabaw dla kulturystów”. To właśnie na niej trenował między innymi Arnold Schwarzenegger. Miejsce to stwarza doskonałe możliwości do trenowania na świeżym powietrzu, a przede wszystkim epatuje przyjaznym klimatem. Jest też miejscem różnego rodzaju wydarzeń – zwłaszcza o tematyce sportowej. Jeśli jesteś wielbicielem aktywnego uprawiania sportu, z pewnością 

Jeśli chcesz poczytać więcej o tej plaży, koniecznie zajrzyj do naszego pełnego artykułu opisującego Muscle Beach w Venice Beach.

Murale

Jedną z nieoczywistych rzeczy, które zachwycą Cię w dzielnicy Venice są fenomenalne murale, które spotkasz tutaj praktycznie na każdym rogu (w szczególności przechodząc się promenadą). Co jeszcze lepsze, bardzo możliwe, że w czasie swojego spaceru spotkasz grafficiarzy właśnie pracującymi nad swoimi nowymi dziełami.

Venice Skate Park

W tej dzielnicy znaleźć możesz również jeden z najsłynniejszych skateparków na całym świecie. Choć nie jest on stary (powstał w 2009 roku), szybko zyskał dobrą sławę i na pewno jest ikoniczny. Lokalsi korzystają z niego bardzo często – i nic nie stoi na przeszkodzie w tym, byś i Ty mógł to zrobić. 

Kanały w Venice

Będąc w dzielnicy zwanej Wenecją, nie sposób jest nie odwiedzić tutejszych kanałów, od których ta nazwa się wzięła, a które do złudzenia przypominają te obecne we Włoszech. To niesamowite widoki, możliwość popływania na gondoli oraz fenomenalny klimat, który z całą pewnością Cię zaskoczy. Niestety, na miejscu nie wypożyczysz własnej łodzi. Nie ma jednak problemu z tym, by przynieść ze sobą własną (nawet najbardziej prowizoryczną) i korzystać z niej do woli (na wodę udasz się za pośrednictwem specjalnej rampy na Venice Boulevard).

Rose Avenue

Kolejna z fenomenalnych ulic w Los Angeles, która z całą pewnością zachwyci Cię już samym swoim wyglądem. Usłana wieloma znakomitymi restauracjami, jest punktem obowiązkowym na trasie po dzielnicy Venice. Wygląda świetnie i jest miejscem, które z pewnością zaciekawi Cię i zachwyci własnym klimatem. Rose Avenue to z pewnością świetne miejsce na szybki spacer, zrobienie kilku zdjęć, ale i na to, by – kolokwialnie mówiąc – “złowić” coś do jedzenia.

Podsumowanie

Venice Beach to z całą pewnością jedna z najatrakcyjniejszych, najbardziej popularnych i po prostu najciekawszych dzielnic w całym Los Angeles. Powodów do jej odwiedzenia jest całe mnóstwo, a jej największe atrakcje co roku przyciągają do siebie całe mnóstwo turystów. Odwiedzając je masz pewność, że szybko poczujesz tutejszy klimat i chętnie będziesz chciał poznać historię tego miejsca. Zrobisz mnóstwo przepięknych zdjęć i doświadczysz rzeczy, których nie będziesz w stanie doświadczyć w jakimkolwiek innym rejonie USA. Właśnie przez to polecamy zawrzeć Venice Beach w swoim własnym planie wakacji w Los Angeles.

Autor: Paweł Ryszka – pasjonata podróży nietypowych, skupiający się wyłącznie na miejscach bliskich jego sercu. Podróżuje zawsze z rowerem u boku, celując przede wszystkim w lokalizacje klimatyczne, pozwalające na budowanie nietypowych wspomnień. Prywatnie zajmuje się szeroko pojętym IT, wypełnianiem stron treściami, tworzeniem witryn i sklepów internetowych. W podróży szuka ucieczki od szarej i nudnej codzienności.

Poprzedni

Los Angeles z dziećmi – darmowe atrakcje, co warto zwiedzić?

Venice Beach Broadwalk – najsłynniejsza promenada w Los Angeles

Następny

Dodaj komentarz