Jak poruszać się po Los Angeles? – transport publiczny, autobusy

5 czerwca, 2024 Tagi , , , , , , , , , ,

Wybierając się do Los Angeles, z całą pewnością musisz pomyśleć o tym, w jaki sposób będziesz poruszał się po mieście – tak, aby zwiedzić wszystko to, co masz zaplanowane bez zbędnego tracenia czasu. Na Twoje szczęście, transport publiczny w Los Angeles jest wyśmienity, a i inne opcje podróżowania po LA – doskonale dostępne. Na wszystkich opcjach, jakie posiadasz w tym właśnie kontekście zamierzamy się skupić w naszym dzisiejszym wpisie.

Transport publiczny w Los Angeles

Wbrew wielu opiniom pojawiającym się w Internecie, Los Angeles można bez problemu zwiedzić bez samochodu. Musisz jednak pamiętać, by swoją wycieczkę po mieście odpowiednio zaplanować oraz być przygotowanym na pewnego rodzaju komplikacje po drodze. Na transport publiczny w Los Angeles składa się kilka metod podróżowania. Dopasuj je do swoich aktualnych potrzeb.

Metro w Los Angeles

Los Angeles posiada bardzo rozbudowany system metra, a wiele jego stacji jest kompletnie nowe. Mimo że metro nie cieszy się tutaj wielkim zainteresowaniem (głównie ze względu na bezpieczeństwo), przy zachowaniu odpowiedniej rozwagi, a przede wszystkim nie wyróżnianiu się na tle tłumu może być świetną, a na pewno po prostu efektywną formą poruszania się po mieście. Musisz jednak pamiętać, że sieć wciąż jest rozbudowana. Nie dotrzesz więc nią wszędzie, niemniej jednak na pewno potrafi Cię “wyrzucić” niedaleko od miejsca przeznaczenia i dotrzeć do wielu najciekawszych atrakcji w mieście.

People boarding the subway in Los Angeles. Union Station to Hollywood.
Ludzie wchodzący do metra na jednej ze stacji w Hollywood, licencja: shutterstock/By yusef

Standardowy bilet na metro kosztuje 1,75 $, przy czym seniorzy i niepełnosprawni mogą liczyć na zniżkę (w ich przypadku bilet kosztuje około 75 centów). Co ciekawe, jeśli posiadasz kartę (szczegóły poniżej) istnieje limit opłat. Masz pewność, że nie przekroczysz 5$ dziennie oraz 18$ w ciągu tygodnia. Jeśli dotrzesz do limitu, każdy kolejny przejazd będzie dla Ciebie darmowy. To pozwala Ci lepiej zarządzać budżetem i czyni tę opcję opłacalną dla osób, które podróżują często.

Metro w tym momencie oferuje sześć linii, na które składa się aż 101 stacji rozrzuconych po całym Los Angeles. Linia A jest najdłuższą tego typu spośród wszystkich na świecie.

Warto wiedzieć: jeśli zamierzasz podróżować metrem, pamiętaj, aby wyposażyć się w TAP Card. To karta, którą ładujesz środkami, które następnie przeznaczasz na podróże. Kupisz ją w automatach w metrze i w sklepach. Najłatwiej jednak będzie Ci zainstalować odpowiednią aplikację na telefon – wtedy też z karty można korzystać natychmiast po zainstalowaniu.

Autobusy w Los Angeles

Jeśli nie masz ochoty lub możliwości korzystać z usług metra, zawsze możesz zdecydować się na autobusy w Los Angeles. Tutaj opcji masz więcej, przy czym warto wiedzieć, że nie na każdej z nich zawsze możesz polegać (co do minuty). Mimo wszystko jednak jest to bezpieczna forma transportu, która będzie też tą, która na pewno dowiezie Cię do celu. Mimo wszystko jednak, ze względu na duże zróżnicowanie w jej obrębie, dość ciężko jest się w niej odnaleźć.

Metro Bus System

System autobusów zarządzany przez miasto wozi ludzi na 117 różnych trasach, które obejmują obszar tak zwanego Większego Los Angeles. Zastąpił wcześniej istniejące trzy rodzaje autobusów (Local, Rapid i Express), a aktualnie posiada największą flotę autobusów w całych Stanach Zjednoczonych. Większość linii jest obsługiwanych bezpośrednio przez Metro, podczas gdy niektóre powierzone zostały prywatnym przzewoźnikom.

Numery autobusów wskazują bezpośrednio na obszar, po którym się poruszają. Tak oto te poniżej 100 działają w obszarze śródmieścia. Te pomiędzy 100 a 200 obsługują wschodnie i zachodnie strefy, natomiast pomiędzy 200 a 300 – południowe i północne. Rozkłady jazdy każdej z nich, a także ich przystanki są dostępne na oficjalnej stronie całego systemu.

Ceny w przypadku systemu autobusów są takie same, jak w kontekście Metra. Cały system bazuje również na takich samych rozwiązaniach (w tym karcie).

Warto wspomnieć: jeśli posiadasz już bilet na metro, gwarantuje Ci on przejazd z jednego miejsca w drugie. Na bazie tego samego biletu, w ciągu 2 godzin możesz więc przesiąść się z metra w autobus (i odwrotnie). Bez dodatkowych kosztów.

Sunrise on Hollywood Boulevard Walk of Fame as a city Bus drives by
Autobus przejeżdżający obok Hollywood Boulevard Walk of Fame, licencja: shutterstock/By Heather+Schor

Prywatne autobusy

Poza autobusami obsługiwanymi przez miasto, na drogi wyjeżdżają również te kierowane przez prywatnych przewoźników. Ich mnogość sprawia, że przez nieuwagę często możesz wsiąść do autobusu, który nie sprosta Twoim oczekiwaniom podróżniczym. Z punktu widzenia turysty, najlepiej jest zwrócić uwagę na dwie firmy – DASH oraz Big Blue Bus.

Autobusy DASH działają wyłącznie lokalnie. Jak sama ich nazwa sugeruje, służą do błyskawicznego przemieszczania się w obrębie zaledwie jednej dzielnicy. Koszt przejazdu to zaledwie 50 centów (a w przypadku posiadania karty – jeszcze mniej). Rozkład sprawdzisz wyłącznie w obrębie Google Trip Planner, przy czym nie musisz tego robić – same autobusy bowiem jeżdżą stosunkowo często. Jeśli jednak chcesz korzystać wyłącznie z nich, będziesz musiał często się przesiadać.

Big Blue Bus to z kolei firma, która łączy dzielnicę Santa Monica z wieloma tymi zachodnimi, a przede wszystkim z lotniskiem LAX. Warto pamiętać, że ten usługodawca wysyła na ulice dwa rodzaje autobusów – zwykłe i przyspieszone. Te drugie na swojej trasie zjeżdżają na autostradę, co pozwala im docierać w konkretne miejsca znacznie szybciej i sprawniej. Cena pojedynczego biletu wynosi 1,25$ za bilet na autobus zwykły oraz 2,50$ nas ten przyspieszony. Oba bilety kupisz u kierowcy – nie musisz robić tego wcześniej.

Inne opcje podróżowania po Los Angeles

Będąc w Los Angeles, nie jesteś oczywiście skazany na transport publiczny. Choć ten, jak się okazuje, wcale nie jest złą opcją, rozwiązań dla siebie masz o wiele więcej. Wiele w ich przypadku zależy od tego, co tak właściwie chcesz zwiedzać i jak pewnie czujesz się w mieście. Poniżej przedstawiamy Ci dwa, które z całą pewnością należą do tych najchętniej wybieranych, ale i przy okazji najwygodniejszych.

Wypożyczenie samochodu

W Los Angeles prężnie działa kilka znanych i lubianych wypożyczalni, za pośrednictwem których będziesz w stanie wypożyczyć samochód szybko, sprawnie i na dowolny czas. Pamiętaj, że benzyna w całych Stanach Zjednoczonych nie należy do najdroższych – to z kolei sprawia, że ta forma transportu jest jedną z najbardziej polecanych. Przynajmniej dla osób, które posiadają prawo jazdy (polskie wystarczy) i nie boją się poruszania się w nieco innych warunkach od tych polskich. Wypożyczenie samochodu jest jedną z najwygodniejszych opcji, które dają Ci najwięcej swobody zwiedzania, a przy okazji pozwalają Ci dotrzeć w dowolne miejsce szybko i sprawnie. Wypożyczyć samochód możesz już przebywając w Polsce – z odbiorem na lotnisku. To pozwoli Ci odebrać go na lotnisku i praktycznie zapomnieć o konieczności szukania innych form transportu. Pamiętaj jednak, że do poruszania się przydadzą Ci się mapy (te Google’a działają wyśmienicie), a przez to też Internet. Niech więc będzie to jedna z pierwszych rzeczy, o które zadbasz w tym przypadku tuż po dotarciu na miejsce.

Więcej na temat wypożyczenia samochodu w Los Angeles pisaliśmy tutaj. Zachęcamy do przeczytania jeszcze przed skorzystaniem z tej właśnie opcji.

Three,Young,People,Cycling,Down,The,Street.,Male,And,Female
Troje młodych ludzi poruszających się na roweracch.

Wypożyczenie roweru

Tak jak w wielu polskich miastach, również w Los Angeles funkcjonuje system wypożyczania rowerów. To Metro Bike Share – opcja obsługiwana przez miasto i działająca naprawdę sprawnie. Zasady funkcjonowania są proste (i identyczne z tymi, co w Polsce). Aby więc wypożyczyć rower, musisz znaleźć stację, a następnie skorzystać z aplikacji (uprzednio doładowanej). Za jej pośrednictwem odblokowujesz go i możesz z niego dowolnie korzystać. Po zakończeniu przejazdu, po prostu zwróć go w dowolnej stacji (jest ich naprawdę mnóstwo), przez aplikację.

Jeśli chcesz skorzystać z pojedynczego przejazdu, będzie on Cię kosztował 1,75$ za każde 30 minut na rowerze. Najlepszą opcją jest jednak kupienie dłuższego dostępu. Tutaj możesz zdecydować się na wydanie 5$ na dostęp 24-godzinny. Wtedy też wszystkie przejazdy do 30 minut są bezpłatne (a powyżej – w standardowej cenie). To opcja, która pozwoli Ci przemieszczać się sprawnie, szybko i naprawdę tanio. Jeśli zamierzasz poruszać się rowerem przez więcej niż 3 dni, opłacalną opcję dla Ciebie będzie dostęp na 30 dni (za 17$). Funkcjonuje on na takich samych zasadach, jak wcześniejsza opcja. Pamiętaj, że oddając rower musisz wpiąć go w zamek i koniecznie sprawdzić w aplikacji, czy wypożyczenie się zakończyło. 

Podsumowanie

Los Angeles jest jednym z tych amerykańskich miast, po których porusza się zdecydowanie najwygodniej – i to niezależnie od tego, czy zdecyduje się na poruszanie się na własną rękę, czy sięgnie się po transport publiczny. Pamiętaj, aby zawczasu ustalić preferowaną przez siebie formę przemieszczania i przygotować się na korzystanie z niej (na przykład przez zaznajomienie się ze stacjami metra). To pozwoli Ci podróżować efektywniej, a w rezultacie i uniknąć stresu związanego chociażby z niemożliwością dotarcia w konkretne miejsce o ustalonej przez siebie godzinie. Dobry plan to tutaj absolutna podstawa!

Autor: Paweł Ryszka – pasjonata podróży nietypowych, skupiający się wyłącznie na miejscach bliskich jego sercu. Podróżuje zawsze z rowerem u boku, celując przede wszystkim w lokalizacje klimatyczne, pozwalające na budowanie nietypowych wspomnień. Prywatnie zajmuje się szeroko pojętym IT, wypełnianiem stron treściami, tworzeniem witryn i sklepów internetowych. W podróży szuka ucieczki od szarej i nudnej codzienności.

Poprzedni

Santa Monica – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, plaże i atrakcje

Najlepsze restauracje w Los Angeles – znane i polecane miejsca

Następny

Dodaj komentarz