Los Angeles – wycieczka z biurem podróży czy na własną rękę?

6 maja, 2024 Tagi , , , , , , , , , , , ,

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych dla każdego Polaka stanowi coś nieczęsto praktykowanego, a przez to i bardzo emocjonującego oraz istotnego. To wszystko sprawia, że każdy chce uczynić ją wyjątkową, odpowiednio zaplanowaną oraz po prostu przemyślaną. Czy jednak da się to osiągnąć na własną rękę? A może znacznie lepiej jest zdecydować się na usługi biura podróży? Nad tym wszystkim zastanowimy się w dzisiejszym wpisie, przedstawiając przy okazji wszystkie najważniejsze zalety i wady obu tych rozwiązań.

Wakacje w Los Angeles na własną rękę

Współcześnie, kiedy to zwiedzanie świata jest nie tylko łatwe, ale i dostępne, coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z usług biura podróży i samodzielne zorganizowanie własnej wycieczki. Również do tak odległego miejsca, jak Los Angeles. Wakacje w Los Angeles na własną rękę są czymś, co zapewni Ci dużo swobody w planowaniu. Również tym spontanicznym, wykonywanym już na miejscu. Aby jednak wszystko to miało dla Ciebie sens, musisz poznać wszelkie wyzwania z tym związane. Przede wszystkim jednak powinieneś oszacować koszty każdego z elementów tego typu wycieczki.

Ceny lotów do Los Angeles

Podstawą, od której musisz zacząć jest wybranie odpowiedniego czasu na odwiedzenie Los Angeles. Im wcześniej się określisz, tym tańsze bilety będziesz mógł zakupić (jest to zdanie prawdziwe w przypadku większości wycieczek zagranicznych). Choć oczywistym jest, że możesz celować w miesiące typowo wakacyjne, zwróć uwagę również na to, że jesień i zima w Los Angeles również są okresami bardzo atrakcyjnymi. Potrafią być też znacznie tańsze – przynajmniej w kontekście lotów.

Z Polski możesz dostać się do Los Angeles bezpośrednio lub z jedną lub dwiema przesiadkami. Cena lotu w obie strony może oscylować w granicach 3000 złotych, jednak zależy ona w pełni od terminu, na który się zdecydujesz. Pamiętaj też o tym, że często proponowane są opcje promocyjne. Zwłaszcza te last minute, w których wyprzedawane są ostatnie miejsca w samolotach. Zwróć na nie uwagę, jeśli chcesz zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na lot last minute, będziesz musiał znaleźć nocleg stosunkowo szybko. Oceń, czy będzie Ci się to bardziej opłacało.

Noclegi w Los Angeles

Los Angeles jest ogromnym miastem, które jest doskonale przystosowane do przyjmowania turystów z całego świata. To oznacza, że możesz tutaj liczyć na naprawdę dużą różnorodność w kontekście noclegów. Z łatwością znajdziesz hotele w Los Angeles, które sprostają Twoim wysokim wymaganiom, a które będą gwarantowały komfortowy pobyt w cenie dopasowanej do Twojego budżetu. Celować możesz zarówno w wysokiej klasy apartamenty (w ich przypadku przygotuj się na wydatek od 1000 do 3000 złotych), jak i noclegi w bardziej kameralnej atmosferze (nawet 300-500 złotych za noc). Co istotne, hotele w Los Angeles bardzo ze sobą konkurują. To sprawia, że – mając szczęście i śledząc rynek – bez problemu będziesz w stanie znaleźć fenomenalną opcję noclegową w bardzo korzystnej cenie.

Ceny jedzenia w Los Angeles – restauracje w Los Angeles

Jeżeli w czasie swojej wycieczki do Los Angeles będziesz chciał samodzielnie przygotowywać swoje posiłki lub bazować na gotowych daniach z supermarketu, będziesz musiał się liczyć z nieco wyższymi cenami żywności od tych znanych w Polsce. Różnice nie są jednak na tyle duże, by miały znacząco nadwyrężyć Twój budżet. Przykładowo, litr mleka kosztuje tutaj około 4,80 zł, natomiast świeży chleb – 16 złotych. Kilogram piersi z kurczaka (i podobnego mięsa) to wydatek rzędu 48 złotych, natomiast kilogram pomarańczy będzie Cię kosztował około 14 złotych. Oczywiście w czasie swoich zakupów możesz celować w produkty tańsze i droższe. Samodzielnie oceń ich opłacalność w porównaniu do cen z naszego kraju.

Hot dogs with ketchup, yellow mustard and fries. Image with selective focus
Tak zwany fast food to specjalność USA, ale i popularna rzecz w Los Angeles, licencja: shutterstock/By W+S+Studio

Jeśli chodzi o aktualne ceny jedzenia w restuaracjach, różnią się one w zależności od konkretnego lokalu. Najtańsze będą oczywiście restauracje typu fast-food, których w Los Angeles jest naprawdę wiele. Za klasyczny zestaw zapłacisz tutaj około 40 złotych (a za opcję bez zestawu – taniej). W standardowej restauracji zostawisz około 80 złotych za posiłek składający się z jednego dania. Udając się do bardziej prestiżowego lokalu, będziesz musiał liczyć się z większym wydatkiem (nawet 400 złotych za pełen dwudaniowy posiłek z deserem dla dwóch osób). Wszystko w tym przypadku zależy więc od Twojego wyboru. Chcąc zaoszczędzić, możesz wybierać tańsze fast-foody (to nie tylko McDonald’s, ale wiele innych!), przygotowywać obiady samodzielnie lub jeść w lokalach poza centrum (im bliżej centralnych części miasta, tym drożej).

Zalety podróży na własną rękę

Podróżowanie na własną rękę może przynieść wiele dobrego i dostarczyć Ci doświadczeń, których nie będziesz miał okazji poznać w przypadku korzystania z usług biura podróży. Samodzielnie planując i udając się w podróż możesz mieć pewność, że:

 • da Ci najwięcej swobody w podróżowaniu – w przypadku w pełni samodzielnej wyprawy, sam ustalasz jej plan. Decydujesz o atrakcjach, które chcesz odwiedzić – możesz pominąć te, które nie są w Twoim stylu,
 • pozwoli Ci elastycznie podchodzić do aktualnych potrzeb – Twoja wycieczka może zmieniać się w zależności od Twoich bieżących potrzeb i możliwości. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, możesz zrezygnować z aktywności fizycznej. I odwrotnie – jeżeli masz dość siedzenia w restauracjach czy w obiektach zamkniętych, możesz postawić na aktywną rozrywkę,
 • prowadzi do bardzo dużych oszczędności – podróżowanie na własną rękę to zawsze opcja tańsza. Nie musisz decydować się na narzucony przez biuro hotel ani też płacić prowizji. Sam znajdziesz korzystny cenowo bilet, a także zorganizujesz sobie optymalny transport,
 • pozwala budować niezapomniane wspomnienia – samodzielna wyprawa to zawsze fenomenalne doświadczenie, które generuje sytuacje nieprzewidywalne i godne wspominania. To prawdziwa przygoda – w sam raz dla fanów adrenaliny.

Wady podróży na własną rękę

Oczywiście musisz pamiętać, że podróż do Los Angeles na własną rękę nie jest opcją dla każdego. Wcale nie wiąże się wyłącznie z plusami. Decydując się na nią, musisz mieć na uwadze, że podróż taka:

 • wymaga od Ciebie mnóstwo planowania – aby wybrać się do Los Angeles, będziesz musiał załatwić ESTA, ale też zaplanować wszystko w taki sposób, by cały wypad po prostu się udał,
 • zmusza do rozsądnego dysponowania własnym budżetem – wizyta w Stanach Zjednoczonych, w tym właśnie w Los Angeles nie będzie tania, jeśli nie będziesz dbał o właściwe wykorzystywanie swojego budżetu. To zmusza Cię do przemyśleń na każdym kroku. Od wyboru noclegu i zakupu biletów w odpowiednim czasie, przez odpowiednie dobieranie restauracji oraz adekwatnych do swoich możliwości finansowych płatnych atrakcji,
 • jest po części nieprzewidywalna – nieprzewidywalność może być plusem, ale i sporym minusem. Zwłaszcza jeśli transport zawiedzie czy też nocleg okaże się być poniżej oczekiwań. Tutaj musisz być elastyczny i gotowy do spontanicznego podejmowania decyzji – nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Wczasy w Los Angeles z biurem podróży

W czasach, w których każdy z nas żyje w mniejszym lub większym pośpiechu, nie każdy ma ochotę lub czas samodzielnie organizować swoje wakacje. Zwłaszcza do tak odległego (i nieznanego) miejsca, jakim jest Los Angeles. Wielu decyduje się w związku z tym na wczasy w Los Angeles z biurem podróży. Te z całą pewnością stanowią opcję wygodną i praktyczną, pozwalającą uniknąć konieczności samodzielnego załatwiania niektórych formalności. 

Co oferują biura podróży “w pakiecie”?

Wybierając się na wakacje, w których pośredniczyć będzie biuro podróży, rezygnujesz z konieczności samodzielnego załatwiania wielu istotnych rzeczy. To, jakie są to rzeczy zależy przede wszystkim od biura, na które się zdecydujesz, ale i pakietu, który wybierzesz. W każdym przypadku w pakiecie jest nocleg w hotelu, ale też lot w obie strony. Choć w pakietach najtańszych jest to niedostępne, te nieco droższe proponują opcję all-inclusive. Wraz z wyżywieniem oraz darmowym alkoholem bez ograniczeń. W pakietach oferowanych przez biura podróży bardzo często znajdują się również wycieczki zorganizowane w obręb najpopularniejszych atrakcji Los Angeles. Warto przy tym pamiętać, że biura podróży są najchętniej wybierane przez osoby, które nie planują nazbyt aktywnych wycieczek. Choć te są możliwe, większość atrakcji starają się zamknąć na miejscu lub w najbliższych okolicach noclegu docelowego.

The travel agent keeps tickets for the plane in the travel agency. She offers them to clients. Couple at the travel agency office prepairing for a summer vacation. Concept for travel agent.
Para ludzi odbierających swoje bilety lotnicze w biurze podróży., licencja: shutterstock/By DraganaGordic

Zalety skorzystania z biura podróży

Biura podróży z całą pewnością nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Zwłaszcza wśród typowych turystów, którzy nie są obeznani ze światem podróży i nie mają ochoty poświęcać zbyt wiele czasu na organizowanie takowych. Do głównych zalet płynących ze skorzystania z usług biura podróży zaliczyć można:

 • brak konieczności planowania i organizowania – biuro podróży zadba o takie rzeczy, jak bilety lotnicze czy też formalne przygotowanie Cię do przybycia do Los Angeles. W związku z tym będziesz miał pewność, że nie zapomnisz o niczym, co później mogłoby się okazać konieczne, 
 • gotowość na wszystko – wszelkie zdarzenia losowe (na przykład te związane z noclegiem czy transportem już na miejscu) są rozwiązywane przez biuro. Masz więc pewność, że bez problemu dotrzesz na miejsce, a jakby stało się coś niepożądanego (choroba, wypadek) – zostaniesz odpowiednio zaopiekowany,
 • oszczędność czasu – jedyne, co musisz zrobić w przypadku wycieczki z biurem podróży to zapłacenie mu za wycieczkę. Na jego głowie będzie cała reszta rzeczy.

Wady skorzystania z biura podróży

Wyjazd do Los Angeles w towarzystwie biura podróży to jednak nie tylko pozytywy. Ta opcja nie będzie idealna dla absolutnie każdego. Wynika to z jej największych wad, do których zaliczyć można:

 • niewielkie możliwości spontanicznych podróży – choć biuro podróży nie przywiązuje Cię do noclegu, a zwiedzać możesz również samodzielnie, zazwyczaj jest to opcja gwarantująca znacznie mniejszą spontaniczność,
 • sztywny i narzucony czas wycieczki – uzgadniając wycieczkę z biurem podróży, jesteś związany czasowo. Nie przedłużysz więc swojego pobytu i nie będziesz mógł dokonywać elastycznych zmian w czasie swojej wyprawy,
 • konieczność płacenia prowizji – biura podróży zarabiają na prowizjach. Konieczność płacenia dodatkowej stronie automatycznie podnosi koszta całego przedsięwzięcia (co jest dość oczywiste).

Podsumowanie

Wyjazd na wakacje w Los Angeles z całą pewnością przyniesie Ci mnóstwo radości, ale i przeżyć niemożliwych do doświadczenia nigdzie indziej. Niezależnie od tego, czy zaplanujesz go od podstaw na własną rękę, czy też zdecydujesz się na usługi świadczone przez biuro podróży. Musisz jednak pamiętać, że oba te rozwiązania są szyte z myślą o innym rodzaju podróżnika. Zanim zatem podejmiesz decyzję odnośnie tego, jak wybrać się na wymarzone wczasy, określ swoje potrzeby i oczekiwania, a przede wszystkim zapoznaj się z wadami i zaletami każdego z dostępnych dla Ciebie rozwiązań. Tylko wtedy będziesz w stanie spędzić swój wolny czas na własnych warunkach. Mniej lub bardziej zorganizowanych.

Autor: Paweł Ryszka – pasjonata podróży nietypowych, skupiający się wyłącznie na miejscach bliskich jego sercu. Podróżuje zawsze z rowerem u boku, celując przede wszystkim w lokalizacje klimatyczne, pozwalające na budowanie nietypowych wspomnień. Prywatnie zajmuje się szeroko pojętym IT, wypełnianiem stron treściami, tworzeniem witryn i sklepów internetowych. W podróży szuka ucieczki od szarej i nudnej codzienności.

Poprzedni

Jesień w Los Angeles – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Wynajęcie samochodu w Los Angeles – polecane wypożyczalnie

Następny

Dodaj komentarz