Lotnisko w Los Angeles – porty lotnicze, praktyczne informacje

7 czerwca, 2024 Tagi , , , , , , , , , , ,

Lotnisko jest nieodzownym punktem każdej wycieczki do Stanów Zjednoczonych, a zatem również tej do Los Angeles. Oczywistym jest, że na lotnisku będziesz chciał spędzić jak najmniej czasu, a przez cały proces przyjęcia do Stanów przejść tak sprawnie, jak to tylko możliwe. W dzisiejszym wpisie nie tylko przedstawimy Ci najpopularniejsze lotniska w LA, ale też zaserwujemy Ci garść porad. Takich, które pozwolą Ci przejść przez nie szybko, sprawnie i bez zbędnego stresu (oraz oczywiście marnowania czasu).

Los Angeles International Airport (LAX) – kluczowe lotnisko w LA

Jeśli do Los Angeles lecisz z Polski i zdecydowałeś się na lot bez przesiadek, wielce prawdopodobne jest, że pojawisz się w Los Angeles International Airport (LAX) – największym z tutejszych lotnisk. Składa się na nie aż dziewięć terminali. Lecąc z Polski w większości przypadków trafisz na Terminal B (Tom Bradley International Terminal – TBIT). Ten jest poświęcony lotom międzynarodowym.

Lotnisko dzieli od centrum Los Angeles zaledwie 20 kilometrów, a samo w sobie obsługuje loty z aż 46 różnych krajów oraz 111 miast. Lotnisko potrafi być naprawdę zatłoczone – zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego. Wtedy też musisz być gotowy na to, że spędzisz tutaj co najmniej kilka godzin. Większość czasu poświęcisz przy tym na byciu sprawdzanym przez ochronę i rozmowie z celnikiem.

O czym pamiętać w przypadku tego lotniska?

 • Po przylocie czeka Cię automatyczny odczyt paszportu oraz krótka rozmowa z CPB.
 • Jeśli to Twój pierwszy przylot do USA, zostanie Ci zrobione zdjęcie i pobrane zostaną odciski palców. To nic dziwnego i nic, co powinno Cię martwić.
 • Na miejscu będziesz musiał wypełnić deklarację celną – możesz to jednak zrobić jeszcze na pokładzie samolotu (jeśli ją otrzymasz). Jej brak grozi poważnymi konsekwencjami.
 • Na terenie lotniska działa wiele firm prywatnych, które zawiozą Cię w dowolne miejsce w samym mieście. Jeśli korzystasz z wypożyczalni samochodów, ta może podstawić auto na lotnisko.
 • Jeśli chcesz lub potrzebujesz przemieszczać się pomiędzy terminalami, korzystaj z wewnętrznych przejść. W ten sposób unikniesz ponownych kontroli. Jeśli wylądujesz na terminalu 1, 2 lub 3 (zdarza się to bardzo rzadko), możesz przejść pieszo przejściami nad ziemią (łącznikami). Możesz też wyjść wyjściem i wziąć lotniskowy bus łączący terminale. Podobne ścieżki przejdziesz na innych terminalach.

Inne porty lotnicze w Los Angeles

Los Angeles to nie tylko główne lotnisko, które przyjmuje loty międzynarodowe z Polski, ale i wiele innych lotnisk. Tak tych, które obsługują ruch międzynarodowy, jak i takich, które działają wyłącznie wewnątrz Stanów Zjednoczonych. Inne popularne porty lotnicze to:

 • John Wayne Airport (SNA) – jest to drugie co do obłożenia lotnisko w regionie. Zlokalizowane jest w Orange County (hrabstwie uchodzące za drugie pod względem populacji w całym stanie). Lotnisko to obsługuje miliony pasażerów rocznie i stanowi punkt wyjściowy dla turystów chcących zwiedzać wiele popularnych atrakcji turystycznych (w tym między innymi Disneyland Resort w Anaheim),
 • Hollywood Burbank Airport (BUR) – jest to najmniejsze z głównych lotnisk w całym Los Angeles, a jednocześnie takim, które obsługuje wyłącznie loty wewnętrzne. 
 • Ontario International Airport (ONT) – znajdujące się w mieście Ontario, na wschód od Los Angeles, jest lotniskiem wygodnym i zwykle dość mało zatłoczonym. Duża jego część jest przeznaczona na obsługę cargo (firmy UPS), choć samo w sobie obsługuje ono również loty wewnętrzne,
 • Long Beach Airport (LGB) – dla kontrastu z powyższymi lotniskami, to konkretne jest najmniej obłożonym w Los Angeles. Zlokalizowane na Long Beach (na południe od centrum miasta), obsługuje około 3-4 milionów pasażerów rocznie. Na lotnisku znajdują się trzy pasy startowe. Wszystkie loty tutaj są wewnętrzne. Dotrzesz stąd między innymi do Orlando, Salt Lake City, Oakland czy Denver (stamtąd też tutaj przylecisz),
 • Santa Monica Airport (SMO) – niewielkie lotnisko, które nie obsługuje lotów międzynarodowych, a służy przede wszystkim prywatnym samolotom. Jeśli zdecydujesz się na podróż takowym (na przykład w ramach wycieczki w Los Angeles), będziesz mógł stąd wylecieć (lub tutaj przylecieć). Na lotnisko składa się tutaj również duża przestrzeń przeznaczona na komercyjny biznes. To jedno z najstarszych lotnisk w całych Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie jedno z pierwszych o charakterze międzynarodowym. W pewnym momencie było lotniskiem z największym obłożeniem na świecie. Znajduje się tutaj jedynie jeden pas startowy.

Pamiętaj, że Los Angeles wcale nie musi być Twoim ostatecznym miejscem przeznaczenia. Jeśli więc po kilku dniach masz ochotę na odwiedzenie innego amerykańskiego miasta, możesz sięgnąć po mniejsze lotnisko. To na pewno zaproponuje Ci atrakcyjną cenę i duży wybór w kontekście godzin odlotu.

Lotnisko w Los Angeles – co jeszcze warto wiedzieć?

 • Na lotnisku po przybyciu będziesz musiał odbyć rozmowę z celnikiem. Zazwyczaj będzie się on pytał o to, po co przyleciałeś oraz na jak długo. Czasem padają również pytania o hotel oraz o pieniądze. Warto poćwiczyć angielski przed tą rozmową – to ułatwi przebrnięcie przez nią. Nie znasz tego języka? Nie przejmuj się. Celnicy są wyrozumiali – wystarczy więc, że będziesz się starał o to, by się dogadać.
 • Nie przewoź ze sobą jedzenia – jeśli to zrobisz, zostaniesz poddany dodatkowej kontroli, a jedzenie najprawdopodobniej i tak zostanie skonfiskowane.
 • Na terenie lotniska znajduje się kilka pokoi przeznaczonych do opieki nad małym dzieckiem. Znajdziesz je na każdym z terminali.
 • Wydrukuj wszystkie dokumenty, by w razie czego pokazać je tam, gdzie będzie to wymagane.
 • Aby szybciej przejść przez sprawdzanie na bramkach, nie zabieraj na nie żądnego jedzenia i picia. Zdejmij buty, kurtkę, a wszystkie metalowe przedmioty schowaj w jednej torbie. Na to wszystko lepiej nie tracić czasu wtedy, gdy będzie już Twoja kolej.
 • Jeśli szukasz transportu z LA, skorzystaj z autobusu – najlepiej z Union Station. Mimo że podróż będzie trwała dłużej, będzie na pewno tańsza i mniej stresująca.
 • Przy przybyciu do USA, będziesz musiał posiadać wypełnioną ESTA (lub ważną wizę do USA), ważny paszport biometryczny, bilet na podróż (również powrotną), adres miejsca pobytu w USA, dokument potwierdzający ubezpieczenie oraz deklarację celną.
 • Do LA nie wpuszczą Cię, jeśli: masz historię konfliktów z polskim prawem (lub innym na terenie Unii Europejskiej), przekroczyłeś w przeszłości termin dozwolonego pobytu lub przewozisz nielegalne rzeczy (w tym przede wszystkim narkotyki).

Podsumowanie

Lotnisko w Los Angeles jest pierwszym miejscem, które zobaczysz po przylocie do tego właśnie amerykańskiego miasta. Jako że to najpopularniejsze (i jedyne obsługujące bezprzesiadkowe loty z Polski) jest olbrzymie i zwykle bardzo zatłoczone, dobrze byłoby, gdybyś wiedział, jak się po nim poruszać i jak zachować się w konkretnych sytuacjach. Wiedząc to jeszcze zanim dotrzesz do Miasta Aniołów przejdziesz przez nie znacznie szybciej, a w związku z tym stracisz mniej czasu na formalności.

Autor: Paweł Ryszka – pasjonata podróży nietypowych, skupiający się wyłącznie na miejscach bliskich jego sercu. Podróżuje zawsze z rowerem u boku, celując przede wszystkim w lokalizacje klimatyczne, pozwalające na budowanie nietypowych wspomnień. Prywatnie zajmuje się szeroko pojętym IT, wypełnianiem stron treściami, tworzeniem witryn i sklepów internetowych. W podróży szuka ucieczki od szarej i nudnej codzienności.

Poprzedni

Najbardziej Instagramowe miejsca w Los Angeles – sprawdź!

Walt Disney Concert Hall, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz