Muzeum Getty Villa w Los Angeles, zwiedzanie, bilety

24 czerwca, 2024 Tagi , , , , ,

Getty Villa w Los Angeles to miejsce, w którym historia starożytności łączy się z kalifornijskim urokiem. Zlokalizowane w malowniczej dzielnicy Pacific Palisades muzeum oferuje nie tylko bogate zbiory sztuki starożytnej Grecji i Rzymu, ale także majestatyczne ogrody, które przenoszą odwiedzających w czasie.

Gdzie znajduje się Getty Villa w Los Angeles?

Getty Villa to muzeum i centrum edukacyjne zlokalizowane w nadmorskiej dzielnicy Pacific Palisades w Los Angeles w Kalifornii. Dokładny adres tego wyjątkowego obiektu to 17985 Pacific Coast Highway, Malibu. Muzeum jest pięknie położone na wzgórzu z widokiem na Pacyfik, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Jego otoczenie to bujna zieleń oraz ogrody inspirowane starożytnymi wzorami, co tworzy atmosferę sprzyjającą refleksji i podziwianiu sztuki.

Jak dojechać do Muzeum Getty Villa w Los Angeles?

Najbliższym lotniskiem międzynarodowym jest Los Angeles International Airport, znajdujące się około 27 kilometrów na południowy wschód od Getty Villa. Po przylocie można wynająć samochód, skorzystać z taksówki lub usług przewozowych oferowanych przez Uber czy Lyft, aby dotrzeć do muzeum. Dojazd samochodem do Getty Villa jest relatywnie prosty. Z centrum Los Angeles należy kierować się autostradą I-10 na zachód, a następnie skręcić na północ na Pacific Coast Highway. Muzeum znajduje się po lewej stronie drogi, około 20 minut jazdy od Santa Monica. Na miejscu dostępny jest parking, aczkolwiek wymaga on wcześniejszej rezerwacji ze względu na mocno ograniczoną liczbę miejsc.

Historia i ciekawostki na temat Getty Villa w Los Angeles

Los Angeles, USA - July 07, 2018, the famous Getty Villa in Santa Monica County, Los Angeles, California. The design of the Getty Villa was inspired by the drawings of the ancient villa of the papyrus
Architektura Getty Villa w Santa Monica County, Los Angeles, , licencja: shutterstock/By Lebid Volodymyr

Villa została otwarta w 1974 roku jako pierwsze z dwóch muzeów stworzonych przez miliardera i filantropa J. Paula Getty’ego. Budynek muzeum inspirowany jest rzymską willą z Herkulanum, a jego projekt nawiązuje do wyjątkowej starożytnej architektury, co czyni go unikatowym na tle innych placówek muzealnych. Willa jest nie tylko miejscem przechowywania dzieł sztuki, ale także centrum edukacyjnym, które organizuje wyjątkowe warsztaty, wykłady i wydarzenia kulturalne.

Zwiedzanie Getty Villa w Los Angeles

Zwiedzanie Getty Villa to fenomenalne doświadczenie, które przenosi odwiedzających w świat starożytnej Grecji i Rzymu. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 44 tysiące eksponatów. Zaliczamy do nich chociażby rzeźby, ceramikę, biżuterię i freski z okresu od neolitu do późnej starożytności. Zwiedzający mogą spacerować po eleganckich ogrodach, podziwiać fontanny i stawy, a także zrelaksować się w cieniu majestatycznych pergol pokrytych winoroślą. Jeśli lubisz luksus, to na pewno przypadnie Ci to miejsce do gustu. 

Dlaczego warto odwiedzić Villę w Los Angeles?

Getty Villa to miejsce, które zachwyca zarówno miłośników sztuki, jak i osoby poszukujące spokoju i piękna. To unikatowe połączenie muzeum i ogrodów, które jest idealne na spędzenie spokojnego dnia z dala od zgiełku miasta. Atmosfera willi sprzyja refleksji i pozwala na pełne zanurzenie się w historii i kulturze starożytnej. Co więcej, liczne wydarzenia i warsztaty edukacyjne sprawiają, że jest to również doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. W miejscu tym na pewno nie będziesz się nudzić.

Największe atrakcje Muzeum Getty Villa w Los Angeles

Lovely views of the Getty Villa in LA
Ogród w Getty Villa, Los Angeles, licencja: shutterstock/By DannyS

Wśród największych atrakcji Getty Villa warto wymienić ogród perystylowy.  Jest on wzorowany na starożytnych rzymskich ogrodach, z fontannami, rzeźbami i roślinnością charakterystyczną dla tego okresu. Godna uwagi jest też piękna sala fresków. Są to specjalne zbiory fresków z różnych epok starożytności, prezentujące sceny mitologiczne i codzienne życie starożytnych. Na kilka słów zasługuje też amfiteatr na świeżym powietrzu, w którym odbywają się pokazy i wydarzenia kulturalne nawiązujące do tradycji antycznych.

Bilet wstępu do Muzeum Getty Villa w Los Angeles

Bilety wstępu do Getty Villa da się łatwo zakupić online, co jest zalecane ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Szczególnie polecamy rezerwację za pośrednictwem serwisu GetYourGuide. Cena biletu dla grupy sześciu osób z przewodnikiem wynosi około 600 złotych. 

Godziny otwarcia Muzeum Getty Villa w Los Angeles

Muzeum Getty Villa jest otwarte codziennie od 10:00 do 17:00, z wyjątkiem wtorków, kiedy to jest ono zamknięte. Warto zaplanować wizytę z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że tego dnia muzeum na pewno będzie czynne. 

Poprzedni

Muzeum Historii Naturalnej Los Angeles, zwiedzanie, bilety

Co warto zjeść w Los Angeles? – podpowiadamy

Następny

Dodaj komentarz