The Hollywood Museum, zwiedzanie, atrakcje, bilety

24 czerwca, 2024 Tagi , , , , , ,

Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak popularna stała się przez ostatnie dziesięciolecia X Muza, czyli kino. Absolutną stolicą światowego filmu jest oczywiście Hollywood, w której to „fabryce cudów” powstają największe dzieła i gdzie rozkręcała się kariera najpopularniejszych aktorów. W Los Angeles znajduje się miejsce, które dokumentuje cała tą historię – to The Hollywood Museum. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na jego temat. Ułatwi to z pewnością planowanie zwiedzania. 

Gdzie znajduje się The Hollywood Museum

The Hollywood Museum mieści się w historycznym budynku Max Factor. To tam ów hollywoodzki król makijażu, tworzył przez dekady stylizacje gwiazd Złotej Ery Filmu. 

Dokładny adres muzeum to: 1660 N. Highland Ave. (at Hollywood Blvd), Hollywood, CA 90028.

Jak dojechać do The Hollywood Museum w Los Angeles

Najlepiej jak podróżni wylądują na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles (LAX) i stamtąd złapią miejski autobus (linia 212) lub skorzystają z linii metra B. Lotnisko znajduje się 18 kilometrów od centrum od Hollywood, a drogę tą przebyć można przez niecałe półtora godziny. Dobrym rozwiązaniem będzie też wynajęcie samochodu na lotnisku i kierowanie się drogą 101 Fwy North Exit Highland Ave na zachód. Po około 2 kilometrach trzeba skręcić w lewo. Muzeum znajduje się w połowie przecznicy przebiegającej na południe od Highland Ave.

Historia i ciekawostki na temat Muzeum Hollywood

Hollywood Blvd,Los Angeles, California 01.16.2016: Johnny Depp in Madame Tussauds Hollywood wax museum. Marie Tussaud was born as Marie Grosholtz in 1761
Podobizna Johny’ego Deepa w The Hollywood Museum, Los Angeles, licencja: shutterstock/By Ivan dan

Budynek, w którym mieści się muzeum, został pierwotnie zakupiony w 1928 roku przez legendarnego wizażystę gwiazd Maxa Factora. To tutaj zasiadali przed lustrem tacy wielcy kina jak Joan Crawford, Bette Davis, Judy Garland czy Marilyn Monroe (to tutaj została blondynką!). Warto przy okazji zwiedzić te kultowe studia makijażu. Budynek został odsprzedany w roku 1994 właśnie na potrzeby zorganizowania The Hollywood Museum. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2003 roku, po kilku latach renowacji.  

Dużym rozgłosem odbiła się zorganizowana tutaj w czerwcu 2016 roku wystawa pod tytułem: „Reel to Real: Portrety i postrzeganie gejów w Hollywood”. Co ciekawe, muzeum połączone jest z filią restauracji Mel’s Drive-In, więc i zjeść można w zasadzie na miejscu.

Los Angeles, CA / USA - October 9, 2019: Storefront of the iconic Mel's Drive-In Diner in Hollywood
Słynna Mel’s Drive-In Diner w Hollywood, licencja: shutterstock/By loftiphotography

Zwiedzanie The Hollywood Museum

Na zwiedzanie tego muzeum warto poświęcić kilka godzin. Ogromne wrażenie robi ilość zgromadzonych w nim pamiątek, blisko 11 tysięcy. Na czterech piętrach podziwiać można kostiumy, rekwizyty, fotografie, scenariusze, a nawet kopie samochodów gwiazd. Osobną ekspozycję poświęcono historii prestiżowego Hollywood Walk of Fame. 

Szczególną popularnością wśród zwiedzających cieszą się cztery oryginalne gabinety makijażu, z których korzystał pionier hollywoodzkiej stylizacji Max Factor. Co ciekawe, jedna przeznaczona jest dla rudych, druga dla blondynek, a kolejne dwie dla brunetek.  

Największe atrakcje The Hollywood Museum

Wymieńmy tutaj tylko kilka wyjątkowych eksponatów. Znajdziesz między innymi sukienkę za milion dolarów, która należała do niepowtarzalnej, boskiej Marilyn Monroe, osobisty szlafrok Elvisa Presleya czy rękawice bokserskie Rocky’ego Balboa. Mało tego, w wydzielonych miejscach stoją niemalże kompletne dekoracje i scenografie z takich filmów jak „Planeta Małp”, „Flinstonowie” i „Park Jurajski”. Najniższe piętro, w zasadzie piwnicę muzeum, zarezerwowano dla fanów filmów z dreszczykiem. Na odważnych turystów czeka choćby cela więzienna Hannibala Lectera z „Milczenia owiec”, świetnie zachowana mumia Borisa Karloffa oraz plan zdjęciowy z popularnego show telewizyjnego „Elvira – Pani Ciemności”.  

Dlaczego warto odwiedzić The Hollywood Museum

Gatlinburg, Tennessee, US - June 27, 2021: The sidewalk entrance to the Hollywood Star Cars exhibit and museum attraction on the parkway downtown, with many popular rides from movies
Eksponaty słynnych filmowych samochodów w The Hollywood Museum, LA, licencja: shutterstock/By 010110010101101

To absolutne „must see” dla osób odwiedzających Los Angeles i mieniących się fanami kina. Niesamowita podróż po dziejach „fabryki snów”, jakim niewątpliwie jest Hollywood. Będziesz obcować z autentycznymi odłamkami historii filmowego rzemiosła, zatopisz się w świecie wielkich gwiazd i najpopularniejszych produkcji filmowych!   

Bilety wstępu do The Hollywood Museum

Bilety wstępu do Muzeum sprzedawane są zarówno online, jak i w kasie muzeum na miejscu. Za wejście płaci się 15 dolarów. Zniżki obejmują dzieci w wieku do 5 lat (5 dolarów), uczniów i studentów (12 dolarów) oraz seniorów 65+ (12 dolarów). 

Godziny otwarcia Muzeum Hollywood

Muzeum czynne jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 rano do 17 po południu. Warto sprawdzać na bieżąco oficjalną stronę internetową placówki czy nie zaszły żadne zmiany w godzinach otwarcia i cenach biletów: https://thehollywoodmuseum.com/visit/hours-admission/. 

Poprzedni

Muzeum Holokaustu w Los Angeles, zwiedzanie, bilety

Muzeum Grammy w Los Angeles, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz