TOP 10 atrakcji w Los Angeles – co zobaczyć i zwiedzić?

6 maja, 2024 Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Los Angeles jest jednym z najchętniej odwiedzanych, a jednocześnie najatrakcyjniejszych z punktu widzenia turysty miast w całych Stanach Zjednoczonych. W jego obrębie, ale i w jego najbliższych okolicach znajdziesz wiele miejsc, które pozwolą Ci przyjemnie spędzić czas i doświadczyć czegoś, czego nie byłbyś w stanie doświadczyć gdziekolwiek indziej. Ale które z tych miejsc będą tymi idealnymi dla Ciebie? Które zapewnią Ci najwięcej wspomnień i sprawią, że będziesz chciał tutaj wrócić? Zapoznaj się z naszym rankingiem dziesięciu najlepszych atrakcji w Los Angeles, a z całą pewnością zainspirujesz się do odwiedzenia któregoś z nich.

1. Disneyland oraz Walt Disney Concert Hall w Los Angeles

Los Angeles jest miastem, w którym powstał pierwszy Disneyland na świecie. Jest to jedyny park rozrywki otwarty przez Walt Disney Company, nad którego projektem i realizacją czuwał sam Walt Disney. Otwarty 17 lipca 1955 roku, jest zatem oryginalnym konceptem jednego z najbardziej rozpoznawalnych ludzi globu. To miejsce, w którym poczujesz magię innego świata, a także zobaczysz ikoniczny zamek (Śpiącej Królewny), do dziś będący logo całego koncernu i pojawiający się przed filmami i animacjami spod szyldu Disneya.

Disneyland to ogromny park rozrywki, podzielony na kilka tematycznych światów, każdy z których jest w stanie dostarczyć Ci innego rodzaju doświadczeń (w zgoła odmiennej stylistyce). Cały park jest olbrzymi, a na jego zwiedzanie trzeba sobie przeznaczyć przynajmniej kilka dni. Warto też mieć na uwadze fakt, że jest on skierowany tak do najmłodszych, jak i dorosłych. Sam decydujesz, na którą z atrakcji się wybierzesz, a które pominiesz. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta w Los Angeles, Disneyland jest atrakcją stanowiącą bezpieczny wybór. Taki, z którego z całą pewnością będziesz zadowolony, a który przyniesie Ci wiele wartościowych wspomnień.

Poza samym w sobie Disneylandem, w samym centrum Los Angeles znajdziesz również fenomenalnie wyglądająca halę koncertową (Walt Disney Concert Hall). Otwarta w 2003 roku, zachwyca swoją nowoczesną budową ale też jest miejscem występów fenomenalnych orkiestr. Jeśli będziesz miał czas, szczęście i pieniądze, będziesz mógł posłuchać niektórych z nich. Jeżeli jednak tak się nie stanie, sam budynek powinien sprostać Twoim oczekiwaniom.

2. Santa Monica Pier

Molo Santa Monica nocą, w Santa Monica w Kalifornii.
Molo Santa Monica nocą, w Santa Monica w Kalifornii., licencja: shutterstock/By ESB+Professional

W zachodniej części metropolii Los Angeles, w mieście Santa Monica, znajduje się jeden z najsłynniejszych nadmorskich obszarów turystycznych – Santa Monica Pier, kojarzony przede wszystkim z fenomenalnym parkiem rozrywki (mierzący kilkadziesiąt metrów diabelski młyn jest jego znakiem rozpoznawczym). To miejsce przystosowane do tego, by sprostać wymaganiom tak pojedynczych turystów, jak i całych rodzin z dziećmi. Możesz tu spędzić czas na spokojnie, spacerując po fenomenalnie wyglądającym molo, ale też aktywnie – korzystając z jednej z tutejszych atrakcji. Miejsce to tętni życiem – znajdziesz tu wielu ulicznych artystów, wiele budek z jedzeniem, ale też mnóstwo straganów z pamiątkami oraz z konkursami z nagrodami do wygrania.

Santa Monica Pier to również fenomenalna plaża, ale też fantastyczne akwarium, które rozpościera się pod portem, a które łączy w sobie walory rozrywkowe z tymi edukacyjnymi. Całość stanowi atrakcję, która z powodzeniem zajmie Ci cały dzień, a która – z uwagi na swoją olbrzymią różnorodność – ani przez chwilę nie będzie Cię nudzić.

3. Rodeo Drive w Los Angeles

błękitne niebo nad Rodeo Drive, Kalifornia
Błękitne niebo nad Rodeo Drive, Kalifornia, licencja: shutterstock/By alkane

Rodeo Drive to jedna z najpopularniejszych ulic w Stanach Zjednoczonych. Zlokalizowana w miejscowości Beverly Hills w hrabstwie Los Angeles, słynie przede wszystkim z luksusowych sklepów, butików i hoteli. Zasługuje na uwagę każdego turysty – nie tylko tego zamożnego, planującego zostawić w nie swoje pieniądze. Swoje sklepy mają tutaj między innymi Christian Dior, Dolce & Gabbana, Prada, Louis Vuitton, Chanel, Gucci i wiele innych. Ulica sama w sobie jest symbolem bogactwa i luksusu. Jako taka też często przedstawiana jest w filmach i serialach. Sama w sobie rozciąga się na 3,2 kilometra. Sam jej wygląd wskazuje na to, że warto ją odwiedzić – chociażby na szybki spacer

Rodeo Drive to ulica, która z całą pewnością zadowoli również… wielbicieli świetnych samochodów. W tym miejscu zazwyczaj jest ich całe mnóstwo. Spotkasz zarówno superszybkie i nowoczesne auta, jak i absolutne klasyki światowej motoryzacji. Także te bardzo ekstrawaganckie.

4. Obserwatorium Griffitha

A sunset shot of Griffith Observatory
Widok na Obserwatorium Griffitha o wschodzie słońca , licencja: shutterstock/By CameronVenti

Obserwatorium Griffitha jest jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w całym Los Angeles. Z jego poziomu można podziwiać znak Hollywood (o którym wspomnimy za chwilę), ale też panoramę całego miasta oraz Pacyfik. W samym obserwatorium nakręcono już przeszło 40 filmów, co samo w sobie czyni z niego miejsce atrakcyjne, nietypowe i godne zwiedzenia. Na miejscu znajduje się fenomenalny, ogromny teleskop, który od czasu otwarcia obserwatorium był wykorzystany więcej razy niż jakikolwiek inny teleskop na świecie.

Samo obserwatorium Griffitha to jednak nie tylko punkt obserwacyjny na miasto, ale i właśnie planetarium, w ramach którego można zaczerpnąć mnóstwa wiedzy oraz zwiedzić wiele spektakularnych wystaw. Jest podzielone na aż sześć części i stanowi atrakcję, która spodoba się nie tylko dorosłym, ale i dzieciom.

5. Beverly Hills – część metropolii Los Angeles

Beverly Hills jest jednym z najsłynniejszych miast stanowiących część metropolii Los Angeles. Miasto to kojarzy każdy, kto interesuje się szeroko pojętą popkulturą.Słynie ono z przepięknych i zadbanych ulic oraz legendarnych palm, które nadają mu tropikalnego vibe’u. Samo w sobie miasto jest aktualnie osiedlem bogatych i sławnych ludzi – mieszka tutaj naprawdę wiele gwiazd kojarzonych z Hollywood. Właśnie dlatego uważane jest za jedno z najbardziej ekskluzywnych w całych Stanach Zjednoczonych. Przemierzając je co chwilę będziesz mógł zobaczyć przejeżdżające superdrogie samochody, a Twoje oczy cieszyć będą wystawy ekskluzywnych sklepów.

Ulice Beverly Hills, Kalifornia
Ulice Beverly Hills, Kalifornia, licencja: shutterstock/By f11photo

Beverly Hills to dla Ciebie okazja zobaczenia, jak naprawdę wygląda życie codzienne osób, które zarabiają miliony dolarów, a które są w stanie pozwolić sobie na wszystko. To też sposobność do tego, by zaznać niepowtarzalnego klimatu, zrobić mnóstwo zdjęć i poczuć się wyjątkowo. To z całą pewnością atrakcja, którą warto zobaczyć na żywo – mimo że zapewne kojarzy się ją z mniejszego lub większego ekranu.

Jeśli planujesz zobaczenie w Beverly Hills posiadłości artystów i znanych osób, musisz pamiętać, że są one odpowiednio ukryte i strzeżone. Jeśli natrafisz na zły moment, “odbijesz się od bramy”. Pamiętaj jednak, że cała dzielnica jest wspaniała również bez tego, a oko zawiesisz na niejednym miejscu. Niekoniecznie tym znanym Ci z samej nazwy. 

6. Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard to kolejna ulica w Los Angeles, która jest rozpoznawalna na całym świecie, a która przewijała się już w wielu dziełach popkultury – nie tylko w filmach i serialach, ale i chociażby w książkach. Na miejscu znajduje się Hollywoodzka Aleja Sław, która powstała w 1958 roku, a która rozciąga się na odcinku od Gower Street do La Brea Avenue. Aleja to oczywiście charakterystyczne gwiazdy z nazwiskami ikon popkultury.

Samo Hollywood Boulevard to również miejsce wielu innych atrtakcji turystycznych. Znajdziesz tutaj między innymi Teatr Chiński Graumana (z betonowymi odciskami stóp i dłoni gwiazd Hollywood), Dolby Theatre (to tutaj odbywa się ceremonia wręczania Oscarów!), najsłynniejsze Muzeum Figur Woskowych oraz Teatr El Capitain. Oczywiście wzdłuż ulicy znajdziesz też sporo sklepów. Jej fragment przebiega również przez miasteczko tajskie. To ulica, która z całą pewnością będzie dla Ciebie dużą atrakcją. Jej zwiedzanie może pochłonąć Ci cały dzień – jeśli oczywiście będziesz miał ochotę zatrzymywać się na najważniejszych jej atrakcjach.

7. Studio Warner Bros. w Hollywood

Jeśli jesteś wielbicielem filmów, seriali i innych, Studio Warner Bros. jest punktem obowiązkowym na mapie Twojej wycieczki po Los Angeles. Kompleks zajmuje olbrzymi teren, a w jego obrębie znajdziesz wiele charakterystycznych obiektów (w tym słynną wieżę z wodą oraz olbrzymi teatr). Na miejscu będziesz w stanie przyjrzeć się scenografii z popularnych seriali oraz filmów. Jest ich całe mnóstwo. Zwiedzanie tej atrakcji odbywa się w ramach zorganizowanych wycieczek, przy czym w tym momencie są oferowane cztery ich rodzaje.

Warner Bros. Studio Tour 2018
Fragment przedstawienia w Warner Bros. Studios w 2018 roku, licencja: shutterstock/By Thitiya+Choomongkol

W najuboższym pakiecie na terenie studia spędzisz trzy godziny, przy czym dwie z nich będziesz przemierzał go sam (a godzinę – z przewodnikiem). Opcja Deluxe, najdroższa, to 6 godzin zwiedzania, w tym 3 godziny z przewodnikiem, godzina na jedzenie oraz dwie godziny do samodzielnego wykorzystania. W czasie zwiedzania na terenie studia odbywa się nagrywanie nowych filmów, seriali i wydarzeń – w związku z tym samo w sobie zwiedzanie może być do pewnego stopnia nieprzewidywalne. Zawsze jednak będziesz mógł tu zobaczyć, jak wygląda to w rzeczywistości. W zależności od czasu Twojej wizyty, będziesz też w stanie odwiedzić sceny tematyczne, zmieniane co jakiś czas (na przykład z okazji 75. rocznicy powstania Batmana).

Warto wiedzieć: sama zorganizowana wycieczka po tym studio potrafi trwać 6 godzin, co tylko pokazuje jego olbrzymią skalę. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne przemierzanie jego terenu, będziesz musiał liczyć się z koniecznością poświęcenia temu znacznie więcej czasu.

8. Universal Studios w Hollywood

Studio Warner Bros. nie jest jedynym w Hollywood, które jest otwarte na zwiedzanie publiczne. Kolejnym jest Universal Studios, które różni się nieco strukturą od wyżej wspomnianej atrakcji. Nie jest zatem wyłącznie studiem filmowym, ale też olbrzymim parkiem rozrywki. To sprawia, że jest w stanie zapewnić masę przyjemności na cały dzień. Tak właściwie wielu osobom nie udaje się zwiedzić tego miejsca w pełni w czasie pojedynczej wizyty. Łącząc to ze stosunkowo drogą wejściówką musisz mieć świadomość co do konieczności odpowiedniego zaplanowania swojej wizyty. Tak, aby pozwoliła Ci ona zobaczyć wszystko to, co najważniejsze i najbardziej interesujące. Nie ogólnie, ale dla Ciebie.

Choć całe studio jest naprawdę gigantyczne, jest też najchętniej odwiedzaną przez turystów atrakcją na przedmieściach Los Angeles. To oznacza, że trudno jest tutaj uniknąć tłumów oraz… oczekiwania na wejście do wewnętrznych atrakcji, które może się przedłużyć nawet do kilkudziesięciu minut. Szczególnie popularna jest tutaj kraina Harry’ego Pottera, która jest oblegana praktycznie o każdej porze dnia. Jeśli dysponujesz większymi środkami, możesz kupić specjalny bilet, który pozwoli Ci na ominięcie wielu kolejek, a który zapewni Ci dwa pełne dni zwiedzania i korzystania z dowolnej atrakcji.

Director at work on the set. The director works with a group or with a playback while filming a movie, advertising, or a TV series. Shooting shift, equipment and group. Modern photography technique.
Reżyser na planie filmu w studio, licencja: shutterstock/By Grusho+Anna

Wśród atrakcji, jakie oferuje Universal Studios znajdują się przejazdy kolejkami górskimi i maszynami innego rodzaju (rides), przedstawienia (shows) oraz parad (parades). To te pierwsze są najpopularniejsze. Poza standardowymi kolejkami, znajdziesz tutaj interaktywne symulatory 3D / 4D oraz tematyczne sale z zaskakującymi efektami specjalnymi. W przypadku przedstawień, zobaczysz, jak powstają tutaj efekty specjalne i poczuć je na własnej skórze. Parady z kolei pojawiają się na uliczkach niespodziewanie – są tematyczne i… uwielbiane przez dzieci. Nagle na środku pojawiają się postaci z bajek lub filmów, by zrobić show (z tańcem i śpiewem na pierwszym planie). To świetna atrakcja, która czyni każdą wizytę w tym parku doskonałym i unikalnym doświadczeniem. Takim, które będziesz chciał przeżywać każdorazowo przy swojej wizycie w Los Angeles.

9. Venice Beach w Los Angeles

Piękny obszar plaży w Wenecji w Los Angeles z deptaku podczas pomarańczowego zachodu słońca. Pusta plaża, złoty piasek, bez ludzi.
Piękny obszar plaży w dzielnicy Venice w Los Angeles z deptaku podczas pomarańczowego zachodu słońca. Pusta plaża, złoty piasek, bez ludzi., licencja: shutterstock/By pandorapictures

Odwiedziny w Los Angeles niemal zawsze wiążą się z wizytą na Venice Beach – tutejszej plaży, a tak właściwie rozległej dzielnicy miasta znajdującej się w regionie Westside. Jej punktem centralnym jest Ocean Front Walk – dwuipółmilowa promenada, na której kupisz pamiątki, możesz podziwiać artystów ulicznych czy też po prostu cieszyć się fenomenalną pogodą. Deptak zawsze tętni życiem, stanowiąc jedną z najważniejszych tutejszych atrakcji turystycznych.

Venice Beach to oczywiście również plaża, która jest otwarta na dowolne wykorzystanie, ale też bardzo charakterystyczne kanały, które wyglądają fenomenalnie, a które  przywodzą na myśl właśnie Wenecję (do której nawiązuje nazwa dzielnicy). Venice Beach to fenomenalna atrakcja zarówno do wieczornego spaceru, jak i przedpołudniowej wyprawy. Można ją nazwać kulturalnym centrum miasta.

10. Znak Hollywood

Girl sitting at in the Lake Hollywood Park and the Hollywood sign in the background in Los Angeles
Znak Hollywood z perspektywy parku Lake Hollywood, licencja: shutterstock/By Oscity

Jedną z najbardziej charakterystycznych dla Los Angeles atrakcji jest znak Hollywood, rozpościerający sięna południowym zboczu góry Lee, wielokrotnie przedstawiany w filmach, serialach, książkach oraz praktycznie wszystkim tym, co ma jakikolwiek związek z Los Angeles. Litery napisu są oczywiście białe, wysokie na 14 metrów i rozpościerają się na 110 metrów długości. Sam znak jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych. Stanowi też punkt obserwacyjny, z poziomu którego podziwiać można przepiękne miasto. Pamiętaj jednak, że dostanie się pod sam napis bez opłaty jest niemożliwe – terenem zarządza bowiem prywatna firma, która ogranicza dostęp do niego (z uwagi na liczne akty wandalizmu).

Sam napis możesz jednak podziwiać z wielu innych miejsc w okolicy, w tym z N. Beachwood Drive, Hollywood Boulevard (skrzyżowanie z N. Highland Ave) czy też z fenomenalnie wyglądającego Lake Hollywood. Pamiętaj, że sam napois znajduje się na dużej wysokości. Jeśli chcesz znaleźć się mniej więcej na jego poziomie, odwiedź Griffith Park (o obserwatorium wspominaliśmy już wcześniej).

Warto wiedzieć: znak Hollywood możesz z łatwością zobaczyć sam, z wybranego przez siebie punktów w mieście. Jeśli jednak masz ochotę oraz traktujesz go jako coś istotnego do zobaczenia, koniecznie zdecyduj się na wycieczkę helikopterem. Trwa ona zaledwie kilkanaście minut, a gwarantuje wyciśnięcie maksimum z tej atrakcji. Stwarza też zdecydowanie najlepsze okazje do zrobienia fenomenalnego zdjęcia – na przykład na Instagrama.

Podsumowanie

Jeśli planujesz odwiedzenie Stanów Zjednoczonych, z całą pewnością chcesz zaznać w nich wszystkiego, co jest dla nich charakterystyczne i co jest niemożliwe do zobaczenia i zaznania w Polsce. Na Twoje szczęście, Miasto Aniołów pozwoli Ci doświadczyć Zachodu w jego najlepszym możliwym wydaniu. Jeśli jednak ze swojego pobytu chcesz wycisnąć absolutne maksimum, pamiętaj o tym, by właściwie go rozplanować. Musisz dobrać atrakcje nie tylko do swoich indywidualnych preferencji, ale też chociażby do czasu, jaki planujesz spędzić w Los Angeles. Istotny jest także budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć właśnie na atrakcje. Pamiętaj przy tym, że najbardziej instagramowe miejsca w Los Angeles często są darmowe. Pieniądze nie powinny więc stanowić dla Ciebie przeszkody w czerpaniu maksimum przyjemności z własnego pobytu w LA.

Autor: Paweł Ryszka – pasjonata podróży nietypowych, skupiający się wyłącznie na miejscach bliskich jego sercu. Podróżuje zawsze z rowerem u boku, celując przede wszystkim w lokalizacje klimatyczne, pozwalające na budowanie nietypowych wspomnień. Prywatnie zajmuje się szeroko pojętym IT, wypełnianiem stron treściami, tworzeniem witryn i sklepów internetowych. W podróży szuka ucieczki od szarej i nudnej codzienności.

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Los Angeles – co warto wiedzieć?

Zima w Los Angeles – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz